بهترین و بزرگترین مرکز دانلود و خرید وفروش پروژه های پایان نامه دانشجویی و تحقیقات آماده و کارآموزی به صورت حرفه ای فایل های آموزشی و فایل های پاورپوینت
لطفا کلیک کنید

اطلاعیه فروشگاه

اطلاعیه :در این سایت میتونی هر نوع فایلی که مورد نیازت هست رو ارزان تر از همه جا دانلود کنی و ازش بهترین استفاده رو بکنی. اگه فایل مورد نظرتم در سایت نبود از طریق تماس با ما اطلاع بده تا اضافه بشه. موفق باشی. تلگرام 09015697549 با توجه به تغییرات ایجاد شده در بانک ملی خرید زیر 5000 تومان توسط کارت بانک ملی امکان پذیر نیست برای خرید های زیر 5000 تومان لطفا از کارت های بانک های دیگر استفاده نمایید.در صورتی که اشکال در پرداخت از مرورگر دیگری استفاده کنید(موزیلا یا کروم)

سيري در زندگاني استاد مطهري و دكتر علي شريعتي

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 33

 

«سيري در زندگاني استاد مطهري و دكتر علي شريعتي»

زندگاني استاد مطهري

تولد و دوران كودكي

در 13 بهمن ماه سال 1298 هجري شمسي در قريه فريمان – كه اكنون شهرستان شده است و در 75 كيلومتري مشهد قرار دارد – در خانواده اي از اهل علم و تقوا كودكي ديده به جهان گشود. خانواده اي كه انوار علم و ايمان، تقوا و پاكي، راستي و درستي در آن پرتو افكنده بود و نام شايسته (مطهري) بهترين معرف اين بيت پاك و مطهر بود.

در سنين كودكي به مكتبخانه رفته و به فراگيري قرآن و ديگر تعليمات ابتدايي مي پردازد. نقل مي كنند كه در سن حدود 5 سالگي علاقه زيادي به رفتن به مكتبخانه از خود نشان مي دهد. در يك شب مهتابي، نزديك صبح، به خيال اينكه صبح شده است، دفتر و كتاب خود را برمي دارد و به سوي مكتبخانه روان مي شود و چون مكتبخانه بسته بوده است پشت درب آن به خواب مي رود. صبح زود پدر و مادر مي بينند مرتضي نيست و سرانجام او را در پشت درب مكتبخانه در حال خواب مي يابند. در سنين حدود دوازده سالگي شور و عشق و علاقه او به اسلام و علوم ديني كه در سراسر زندگي درخشان او متجلي بود در وجودش پيدا مي شود و هر دم اين شعله از اعماق وجود او زبانه مي كشد. اين درست در هنگامي است كه ظلم و فشار حكومت استبدادي رضاخاني روزگار را بر علما و روحانيون تنگ كرده و چهره ضد اسلامي او را آشكار نموده است. تصميم مرتضي همگان را به حيرت فرو برده بود كه شگفتا! در چنين هنگامي كه وي اوضاع سخت و ناگواري را كه بر علما و روحانيون مي رود به رأي العين مشاهده مي نمايد چگونه روزها و شبها را در اين انديشه به سر مي برد.

عزيمت به حوزه علميه مشهد

به سن سيزده سالگي – يعني در سال 1311 شمسي – به حوزه علميه مشهد عزيمت نموده و تحصيل مقدمات علوم ديني را آغاز مي كند. در اين دوران يكي ديگر از فرازهاي حساس زندگي استاد مطهري كه نقش بسيار تعيين كننده در حيات علمي و معنوي او و نيز نقش مؤثر در حيات ايدئولوژي اسلامي داشته است نمايان مي گردد. انديشه هاي مربوط به خداشناسي سخت او را به خود مشغول مي دارد. به طوري كه خواب و استراحت را از او باز مي گيرد، روز را در اين انديشه به شام و شام را به صبح مي رساند. روزها و شبها سپري مي شود، هفته ها و ماهها و سالها مي گذرد و استاد مطهري در اين دغدغه هاي روحي به سر مي برد. شك و حيرت وجود او را فرا مي گيرد. به اصالت و اهميت اين افكار و دغدغه هاي روحي پي مي برد كه اگر اين مسائل براي او حل نشود و از اين وادي حيرت به سرزمين يقين و ايمان پاي ننهد در هر موضوع ديگر انديشه كردن جز اتلاف وقت نخواهد بود. مقدمات عربي، فقهي، اصولي و منطقي را تنها از آن جهت مي آموخت كه اينها بتوانند او را آمادة بررسي سخن فيلسوفان بزرگ بنمايند. از همان دوران به فيلسوفان و عارفان، و متكلمان تنها به اين دليل كه آنها را قهرمانان صحنه اين انديشه ها مي دانست در نظرش بزرگ مي نمودند و لذا مرحوم آقا ميرزا مهدي شهيدي رضوي، مدرس فلسفه الهي حوزه مشهد، در ميان آنهمه علما و مدرسين حوزه، تنها كسي است كه استاد مطهري را شيفته خود كرده و دل از دست او ربوده بود؛ و شايد جاذبة معنوي او و آرزوي حاضر شدن در درس وي بزرگترين شوق و محرك او در طي هرچه سريعتر علوم مقدماتي بوده است.

عزيمت به حوزة علمية قم

بالاخره استاد مطهري پس از حدود چهار سال تحصيل در حوزه علمية مشهد در سال 1315 شمسي عازم حوزه علميه قم مي گردد و اين، فرازي ديگر از زندگي پرفراز و نشيب اوست كه در تدوين شخصيت علمي و روحي وي نقش بسيار موثر ايفا نموده است و در طي پانزده سال اقامت در حوزه علميه قم و كسب فيض از محضر اساتيد بزرگ، بر اندوختة علمي و معنوي خود افزوده و تحصيلات خود را در علوم و فنون مختلف اسلامي ارتقاء مي بخشد. از عوامل تكوين شخصيت استاد مطهري، بايد برخورداري او از اساتيد مجرب و عالي را برشمرد. وي شاگرد برجستة آيت الله بروجردي در فقه و اصول محسوب مي شد و حتي قبل از مهاجرت آيت الله بروجردي از بروجرد به قم، چون ايشان را شخصيتي فرزانه يافته بود، تابستانها به بروجرد مي رفت و از محضر آيت الله بروجردي بهره مي برد و مهاجرت آيت الله بروجردي از بروجرد به قم تا حدي مرهون تلاشهاي استاد مطهري است. استاد شهيد در مقاله اي تحت عنوان «مزايا و خدمات مرحوم آيت الله بروجردي» مي گويند:

«اين بنده در مدت هشت سال آخر اقامتم در قم، كه مصادف بود با سالهاي اول ورود معظم له به آن شهر، از درسهاي ايشان بهره مند مي شدم و چون به روش فقاهت ايشان ايمان دارم، معتقدم كه بايد تعقيب و تكميل شود.»

(تكامل اجتماعي انسان، ص 196)

يكي از فرازهاي حساس اين دوران كه در تكوين شخصيت روحي استاد مطهري تأثير بسزايي داشته است آشنايي با عالم رباني مرحوم حاج ميرزا علي آقا شيرازي قدس سره بوده است كه در سال 1320 در اصفهان رخ مي دهد. استاد مطهري اساتيد ديگري نيز داشته اند، از آن جمله مرحوم آيت الله سيد محمد محقق داماد و مرحوم آيت الله بهجت تبريزي.

مهاجرت به تهران

در سال 1331 استاد مطهري به تهران مهاجرت نمود فصل پر فراز و نشيب ديگري از زندگي خود آغاز مي نمايد برخي علت اين مهاجرت را وضع سخت معيشتي ايشان پس از ازدواج مي دانند و برخي بي مهري اطرافيان آيت الله بروجردي به ايشان پس از ناكام ماندن تلاشهاي امام خميني و به تبع ايشان استاد مطهري و ديگران در اصلاح حوزه، و شايد علت ديگري در كار بوده است، مثلاً ورود به دانشگاه و ارتباط با قشر تحصيل كرده و بردن اسلام به ميان آنها و آگاهي از سئوالات و مشكلات فكري آنها.

فعاليت علمي استاد مطهري از همين سال آغاز مي گردد. ابتدا به تدريس در مدرسه سپهسالار – كه امروز به نام خود ايشان است و مدرسه مروي مي پردازند و تدريس استاد در مدرسه مروي تا سه سال قبل از شهادت ادامه داشته است. مقدمه و پاورقي بر جلد اول اصول فلسفه را در سال 1332 به پايان رسانده و شرح جلد دوم آن نيز در سال بعد به انجام مي رسانند. با اينكه بيش از سي و هفت سال از تأليف اين كتاب مي گذرد، گردش ايام از طراوت بيان و استحكام منطفي آن، چيزي نكاسته است. جلد سوم اين كتاب نيز در سالهاي بعد، از چاپ خارج مي شود. تأثير اين كتاب در خنثي كردت تبليغات ماركسيستي حزب توده در آن زمان – كه در اوج اقتدار خود بود – و به طور كلي تأثير آن در نجات مبارزان از افكار مادي تا پيروزي انقلاب اسلامي و بعد از آن بر كسي پوشيده نيست.

احسان طبري، ايدئولوگ حزب توده، كه در اواخر عمر خود ماركسيسم را مردود اعلام كرد و به اسلام گرايش پيدا نمود، در مصاحبه اي اين تغيير ايدئولوژي خود را نتيجه مطالعه آثار استاد مطهري خصوصاً «اصول فلسفه و روش رئاليسم» دانست. استاد شهيد از سال 1334 فعاليت علمي خود را در دانشكدة الهيات و معارف اسلامي شروع نموده و كار تعليم و تدريس را در آنجا عليرغم مشكلاتي كه از ناحية رژيم شاه و برخي استادان وابسته براي ايشان به وجود آمد، به مدت 22 سال ادامه مي دهد.

حضور فعال در قيام پانزده خرداد

به موجب ارتباط نزديك استاد شهيد مطهري با اقشار و طبقات مختلف جامعه در جريان قيام پانزده خرداد سال 42، ايشان در هدايت قيام مردم تهران و مرتبط كردن آن با رهبري حضرت امام خميني (ره) نقش اساسي داشته‌اند و خود در شب پانزده خرداد سخنراني مهمي عليه شخص شاه ايراد مي كند كه در همان شب دستگير و به زندان موقت شهرباني انتقال مي يابند و به همراه عده اي از روحانيون مبارز تهران و شهرستانها زنداني مي شوند و پس از 43 روز به دنبال فشاري كه از ناحيه علما و مردم بر رژيم شاه وارد مي شود به همراه ساير روحانيون آزاد مي گردند.

همكاري با هيئتهاي مؤتلفه اسلامي

بعد از قضاياي 15 خرداد و آزادي امام خميني و استاد مطهري و ساير علما، هيئتهاي مؤتلفة اسلامي كه هسته آن همين هيئتهاي مذهبي بودند و از نيروهاي مخلص و فداكار و تابع ولي فقيه تشكيل شده بود، براي ياري نهضت امام خميني ظهور كرد. اين گروهها از امام درخواست چند نماينده كردند كه تحت هدايت آنها در فكر و عمل باشند. استاد


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 2,500 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
file37_1405378_3820.zip34.6k

طرح توجیهی گلخانه(خیار – گوجه فلفل بادمجان) (بافرمت word)سال 96

 طرح توجیهی گلخانه(خیار – گوجه   فلفل   بادمجان) (بافرمت word)سال 96 لینک دانلود و خرید پایین توضیحات فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 18   بسم الله الرحمن الرحیم عنوان طرح: طرح توجیهی گلخانه(خیار – گوجه - فلفل - بادمجان) مجری طرح: محل طرح: تنظیم: فهرست Contents مقدمه 3 موضوع طرح 3 تشريح طرح پيشنهادي 3 شناسنامه طرح 4 محاسبه اجزا و ميزان سرمايه ثابت 9 هزینه های جاری طرح 10 سرمایه در گردش 11 ع- مواد اولیه مصرفی 11 مواد اولیه مورد ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

طرح توجیهی تولیدقطعات بتنی (کارگاه بلوک سازی) (بافرمت word)سال 96

 طرح توجیهی تولیدقطعات بتنی (کارگاه بلوک سازی) (بافرمت word)سال 96 لینک دانلود و خرید پایین توضیحات فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 15   بسم الله الرحمن الرحیم عنوان طرح: طرح توجیهی تولیدقطعات بتنی (کارگاه بلوک سازی) فهرست مقدمه انطباق با مشخصات و استانداردها ویژگیهاوروشهای آزمایش بلوکها شناسنامه طرح سرمایه گذاری و منابع تامین آن زمین محل اجرای طرح محوطه سازی مورد نیاز ساختمانهای مورد نیاز ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز تجهیزات مور ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی مرغداری (بافرمت word)سال 96

 طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی مرغداری (بافرمت word)سال 96 لینک دانلود و خرید پایین توضیحات فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 15   بسم الله الرحمن الرحیم عنوان طرح: طرح توجیه مرغداری مجری طرح: محل طرح: تنظیم: شناسنامه طرح مجری طرح     تولیدات طرح گوشت مرغ   مساحت زمین مورد نیاز 2,500 مترمربع   مساحت زیر بنا 1,450 مترمربع   هزینه ثابت طرح مورد نیاز 1,001,120 هزارریال   هزینه جاری طرح 6,120,818 هزا ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی تولید نئوپان از برگ درخت خرما (بافرمت word)سال 95

 طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی تولید نئوپان از برگ درخت خرما (بافرمت word)سال 95 لینک دانلود و خرید پایین توضیحات فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 16   مقدمه : شناسنامه طرح ساخت کارگاه تولید نئوپان : جدول سرمایه گذاری و منابع تامین آن: هزینه های ثابت طرح زمین محل اجرای طرح محوطه سازی و برآورد هزینه های آن جدول ساختمانهای مورد نیاز ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز ادامه لیست ماشین آلات مورد نیاز طرح جدول تجهیزات مورد نیاز جدول وسايل نقليه مورد نیاز ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

طرح توجیهی فنی فرایند تولید رب (بافرمت word)سال 96

 طرح توجیهی فنی فرایند تولید رب (بافرمت word)سال 96 لینک دانلود و خرید پایین توضیحات فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 12   به نام آنكه جان را فطرت آموخت . فرآيند توليد رب نحوه توليد رب در كارخانه سرمايه احتياطي يا اندوخته قانوني زمين سرمايه در گردش محوطه سازي كارخانه ساختمان سازي كارخانه تجهيزات سرمايه اي و حكم مصرفي هاي آب و برق تاسيسات كارخانه وسايل حمل و نقل كارخانه مواد اوليه و بسته بندي برآورد هزينه و تعميرات و ن ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

طرح توجیهی کارخانه رب (بافرمت word)سال 96

 طرح توجیهی کارخانه رب (بافرمت word)سال 96 لینک دانلود و خرید پایین توضیحات فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 16   مشخصات صاحبان كارخانه فرآيند توليد رب و تاريخچه كارخانه : نحوه توليد رب در كارخانه : محصول : سرمايه شركت : سرمايه احتياطي يا اندوخته قانوني : زمين : سرمايه در گردش : محوطه سازي كارخانه : ساختمان سازي كارخانه : تجهيزات سرمايه اي و حكم مصرفي : هزينه هاي آب و برق : تاسيسات كارخانه : وسايل حمل و نقل ك ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان

طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی بازیافت مواد پلاستیکی (بافرمت word)سال 96

 طرح توجیه فنی مالی و اقتصادی بازیافت مواد پلاستیکی (بافرمت word)سال 96 لینک دانلود و خرید پایین توضیحات فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت تعداد صفحات: 16   فهرست خلاصه طرح 1 مقدمه 2 جدول سرمایه گذاری و منابع تامین آن 3 م- جدول پیش بینی صورت سود و زیان 10 محاسبه هزینه ثابت و متغیر طرح 12 جدول پیش بینی ترازنامه .13 جدول محاسبات تحليل هزينه فايده واحد : 14 نتيجه گيري ، بررسي و پيشنهاد : 15 خلاصه طرح مجری طرح     تولیدات طرح بازیافت مواد پلاستی ...

توضیحات بیشتر - دانلود 4,000 تومان
آخرین محصولات فروشگاه
محبوبترین محصولات
پرفروش ترین محصولات